Kapat

Fatih Çarşamba Pazarı

Tarih: 17.09.2010

Fatih Çarşamba Pazarı, İstanbul'un en eski ve büyük semt pazarlarından biri.


FriendFeed ile Paylaş
Şehir çarşamba pazarına döndü
Fatih Çarşamba Pazarı, İstanbul'un en eski ve büyük semt pazarlarından biri. Ancak çok geniş bir alana yayılan, binlerce kişinin alışveriş yaptığı bu pazar, kurulduğu gün semti adeta bir hapishaneye çeviriyor.

Arabası olan, hastalanan, servisle çocuğunu okula gönderen, eve tamirci çağıracak olanlar büyük sıkıntı yaşıyor. Semt sakinleri ve Fatih Belediyesi bu duruma ne diyor?

Ne kadar alışveriş merkezi açılırsa açılsın, internet üzerinden alışveriş imkânı sağlayan web siteleri ne kadar çoğalırsa çoğalsın, dünyanın en eski alışveriş geleneği hiç şüphesiz semt pazarları... İğne atsanız yere düşmeyecek semt pazarlarının, iğneden ipliğe ne varsa ucuz olarak sunması, buralara talebi artıran en önemli etken. İstanbul'un en büyük semt pazarı olan Fatih Çarşamba Pazarı, bu yoğunluğun en çok yaşandığı yerlerin başında geliyor. Sabahın çok erken saatinde başlayıp akşam karanlığı çökene kadar devam eden pazarın turistik bir tarafı olduğunu bile söylemek mümkün. Ancak semt sakinlerinin ucu bucağı belli olmayan bu pazardan hazzettiğini söylemek zor. Çünkü pazarın kurulduğu sokak ve caddelerde yaşayanlar için çarşamba günleri bir kâbus. Olayı 'Ne güzel canım, evinin önüne pazar kuruluyor işte!' gibi bir cümle ile geçiştirmeniz pekâlâ bir mazeret ama bunu gelin de bir de Fatih halkına anlatın. Zira bölgede evi olanlar ya bir gün öncesinde ya da çarşamba günleri araçlarını sabahın saat 5'inde pazar kurulan sokak ve caddelerden kaldırıp başka yere park etmek zorundalar. Fatih'teki park problemi düşünüldüğünde bunun ne kadar can sıkıcı bir durum olduğunu bilmem tekrar dile getirmeye gerek var mı? Fatihlilerin her birinin suratı Çarşamba Pazarı'na dönmüş durumda.

Pazar çilesi elbette bununla sınırlı değil. Sabah namazının hemen ardından pazarcıların gürültülü bir şekilde tezgâhlarını kurma çabaları bir yana, eğer o gün ağır bir hastanız varsa derman bulması için sokaklara ambulansın girmesi fermana tabi. Çocuğunuz okula gidecekse o ayrı bir sorun. Zira Çarşamba günleri okul servislerinin evin önüne kadar gelip çocuğunuzu alması mümkün değil. En yakın caddeye kadar bir zahmet çocuğunuzu götürüp servise emanet etmeniz gerekiyor. Gerçi bugüne değin bir çarşamba günü yangın çıktığı görülüp duyulmuş bir şey değil ama böyle bir ihtimali düşünmek bile, olabilecekler konusunda insanı ürkütmeye yetip artıyor. İtfaiyenin sokak ve caddelere girmesi bir kenara pazarcıların brandalarının yanmaya elverişli malzemelerden olması, muhtemel bir facianın korkunçluğunu insanın ensesinde hissettiriyor.

İki büyük cadde, 34 sokak üzerinde kurulan ve toplam 4.853 tahtadan oluşan Çarşamba Pazarı'nda ,sadece pazar tahtalarının kapladığı alanın 150.000 m² olduğu düşünüldüğünde burada 1.300 civarında esnafın iş yaptığı rahatlıkla söylenebilir. Buna bir de 2.500'e yakın seyyar satıcıyı ekleyin. Bu kadar insanın temizlik ve tuvalet ihtiyacını karşılayacak civardaki cami sayısının sadece dört tane olduğu düşünüldüğünde pazarcı esnafı açısından da büyük bir sıkıntı söz konusu. Haliyle semt sakinlerinin birçoğu pazarcıların kendi apartmanlarını kirletmesinden ve kendi evlerine bile kapı önlerinde konulan kasalardan dolayı girememekten şikayetçi.

Semtin en eski sakinlerinden emekli Zeki Gülbay, pazarın eski ve yeni halini bilen bir isim. Eskiden pazarın sadece iki sokaktan ibaret olduğunu ancak zaman içerisinde anormal bir büyüme gösterdiğini belirten Gülbay, bu büyümeye 'dur' denileceği yerde daha da çok izin verilmesini anlamadığını söylüyor. "Pazarcılar sabahın 5'inde gürültüye başlıyorlar. Eşyasını indirip bağırarak dünkü maçı, filmi anlatıyorlar birbirlerine. Milletin hastası, bebeği var, uyuyan var. Umurunda değil hiçbirisinin. Burada yangın olsa ne olacak? Bir tente yansa nasıl söndürülecek. Bizim bir arkadaşımız kalp krizinden öldü, ambulans gelemedi. 1980'de asker burada havaya ateş açmıştı, o karmaşada insanlar birbirini ezmişti. Benzer bir olay olsa ne olacak? İp bağladıkları için buradaki kaç yıllık ağaçlar kurudu." diyen Gülbay'ın önerisi pazarın küçültülerek, pazar çalışma saatlerinin değiştirilmesi: "Sabah 10.00'da kurulsa pazar ve ikindi 16.00'da kaldırılsa kimseye zararı olmaz."

Çarşamba pazarı bilmecesi nasıl çözülecek?

Pazar kurulan Türbe Sokak'ta camcılık yapan Umut Dericioğlu ise pazar kurulan günlerde iş yapamamaktan şikayetçi: "Pazarın kurulduğu gün iş yapamıyorum. Çünkü o gün bir yere cam götürüp takmam mümkün değil. Zaten evinde buzdolabın, çamaşır makinen bozuksa yandın, servis gelmez. Bavulun varsa yolculuk yapamazsın, taksi evinin yanına asla gelemez." Semtin sakinlerinden Aslı Aksoy ise "En azından Fatih Camii'nin etrafı temizlenmeli pazarcılardan. O gün cenazesi olanların arabalarıyla buraya girmeleri mümkün değil. Her sabah savaş ile kalkıyoruz, bam güm kazma çakıyorlar. Çocuğum her defasında uyanıyor sabahın o saatinde. " diyor. Tabii bütün bu şikayetler yanında durumu kabullenenler de yok değil. Ev hanımı Şeyma Filiz, "Yıllardır burada bu pazar. Düzensiz ama alıştık, ne yapalım? Ben düzeleceğini sanmıyorum. Penceremden etrafı izleyerek vakit geçiriyorum. O gün benim için tatil sayılır." diyerek bu çileyi çekilir kılmanın yöntemini anlatıyor.
Her kafadan bir sesin çıktığı, kiminin destekleyip kimilerinin karşı çıktığı Çarşamba Pazarı'nın bilmecesi nasıl çözülür bilinmez. Ama bu pazarın da bir referanduma ihtiyacı var gibi görünüyor. En azından bir restorasyona... s.zengin@zaman.com.tr

Çarşamba Pazarı'nı küçültmeyi düşünüyoruz

Mustafa Demir (Fatih Belediye Başkanı): "Fatih Çarşamba Pazarı'nın sebze bölümü 70.000 m², giyim bölümü ise 80.000 m²'dir. İki cadde, 34 sokak üzerinde 4.853 tane pazar tahtalarının kapladığı alan 150.000 m²'dir. Söz konusu pazarların ilçe halkına gelir kaynağı olmakla birlikte ekonomik alışveriş imkânı sağlamaktadır. 2005 yılında Çarşamba Pazarı yüzde 15 oranında küçültülmüştür ve o günden itibaren tahta sayısı sabit tutulmaktadır. Daha da küçültülmesi zaman içinde düşünülmekte, ancak ilçede uygun alan bulunmamaktadır. Söz konusu pazarda acil durum araçları, okul servisleri için pazar çevresindeki sokaklar kullanılır halde muhafaza edilmesine gayret gösterilmektedir."

Pazar saatleri değişsin ya da pazar Çukurbostan'a taşınsın

Prof. Dr. A. Yaşar Koçak (İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü): "Yıllardır Fatih'te oturuyorum. Burada oturan birçok tanınmış sima var. Ancak Çarşamba Pazarı bizim için tam bir işkence. Her salı günü içim burkuluyor düşününce. Ben vergimi veriyorum, huzur içinde yaşamam gerekmez mi? Niye servis gelmiyor diye çocuğumu alıp sabahın köründe kalkıp caddelere ineyim? Yaz kış demeden sabahın beşinde arabamı çekmek zorundayım. Zaten çekmezsen gelip zilini çalıyorlar. Öğleyin 3'te işten çıkıyorum, akşama kadar eve gelemiyorum, orada burada geziyorum. Buralarda tuvalet sıkıntısı olduğu için apartman girişlerine bile tuvaletlerini yaptıkları oluyor. Belediyeye iki üç defa dilekçe verdim, önerilerimi söyledim ama hiçbir şey olmadı. İdari mahkemeye gitme hakkı doğdu, avukata dilekçe yazdım ama "Uğraşma, başına iş alırsın" dedikleri için bıraktım. Pazar Çukurbostan'a yapılabilir, orada çok iyi bir mimari proje uygulanabilir. Pazar saatleri 10.00-16.00 arası olabilir veya sokaklarda karşılıklı değil, tek taraflı olmalı. Burada yangın çıksa, bir panik havası olsa önü alınamaz. Düzenli bir şekilde yapılması mümkün değil mi yani?"Etiketler:
Bu Haber Toplam 7492 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı:

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya