Kapat

Evliya Çelebi'nin izinde İstanbul

Tarih: 25.03.2011

Evliya Çelebi'nin Izinde İstanbul, Evliya Çelebi, 1630'da 'Seyahat Ya Resulallah' deyip yollara düştü. Şimdi sıra sizde.


FriendFeed ile Paylaş

SEVİM ŞENTÜRK
Evliya Çelebi, 1630'da 'Seyahat Ya Resulallah' deyip yollara düştü. Şimdi sıra sizde. Onun dolaştığı yerlerden geçerek İstanbul'u gezmek isterseniz 'Evliya Çelebi'nin İzinde' adlı kültür turuna katılabilirsiniz. İlk durak doğduğu semt olan Unkapanı.

Evliya Çelebi gibi seyyah olup yolları aşmak, adımlarıyla dost olmak isteyenler için, '2011', bir fırsat! Malum, UNESCO bu yılı 'Evliya Çelebi Yılı' ilan etti.Türkiye'de de onu yâd etmek ve anlatmak için pek çok etkinlik düzenleniyor. Sergiler, seminerler gibi... Bunlardan en önemlisi, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce başlatılan, 'Evliya Çelebi'nin İzinde İstanbul' adlı kültür turları. Şehir tarihçisi Süleyman Faruk Göncüoğlu koordinatörlüğünde hazırlanan turlar, İstanbul'u, Evliya Çelebi'yle birlikte gezdirmeyi amaçlıyor. Günümüz seyyahlarını, Evliya Çelebi'nin geçtiği ve seyahatnamesinde anlattığı yollardan yürütüyor. Bu aydan itibaren yerli ve yabancı turistler için Süleyman Faruk Göncüoğlu eşliğinde yapılacak turun ilkine biz de katılıyoruz. Hem de belki içinden defalarca geçtiğimiz hanlara, alışveriş yaptığımız çarşılara, namaz kıldığımız camilere, senenin hürmetine bir de Evliya Çelebi'nin gözüyle bakmanın heyecanıyla... Şunu baştan söyleyelim: Yürümeyi ve öğrenmeyi sevenler, hatta Evliya Çelebi havasına bürünmek isteyenler, "Evliya Çelebi'nin İzinde İstanbul'u" fazlasıyla sevecek.

Birinci durak: Küçük Ayasofya'da son bulacak gezi, Evliya Çelebi'nin doğduğu mahallede, Unkapanı yakınlarındaki Küçükpazar'da başlıyor. Evliya Çelebi'nin çocukluğunun geçtiği sokaklar, onun hayatından anlatılan küçük hikâyelerle arşınlanıyor. Haliç'e kıyısı olan bu küçük mahallede son durak Evliya Çelebi'nin, büyük dedesi tarafından yaptırılan, Yavuz Er Sinan Camii oluyor. Halen varlığını koruyan cami, Hicri 884 senesinde yapılmış. Namaz vakitleri dışında açık olmuyor. Bu yüzden; yaptıranını yâd etmekten başka bir şey gelmiyor elden. Ama Çelebi'nin bu camide, ilk 'elif, ba' okuduğu, ilk namaz dualarını ezberlediğini düşünmek bu eksikliği gideriyor.

İkinci durak: Evliya Çelebi'nin doğduğu semtten sonraki adımımız, 10 ciltlik seyahatnameyi yazmaya karar verdiği Eminönü'ndeki Ahi Çelebi Camii. Evliya Çelebi, 19 Ağustos 1630 tarihinde, yatsı namazının ardından bu camide uyuyakalır. O esnada rüyasında Peygamber Efendimiz'i (sas) görür. Ondan şefaat isteyecekken yanlışlıkla 'Seyahat Ya Resulallah' der. Ashab-ı Kiram'dan İbn-i Vakkas ise bu olayı kaydetmesini ister. Uyandığında rüyayı Kasımpaşa Şeyhi Abdullah Efendi'ye yorumlatır. O da Evliya Çelebi'ye seyahat etmesini söyler. Ve Çelebi yolculuğuna İstanbul'dan başlar, on yıl durmadan gezer şehri. Seyahatine vesile olan olayı ise seyahatnamede anlatır.

Kapısı halen ziyarete ve ibadete açık olan bu küçük cami, gezinin en önemli durağı. Bundan sonraki adımlar Evliya Çelebi'nin gezdiği, anlattığı yerler ekseninde şekilleniyor. Haliyle bizim için de gezi, tıpkı onun gibi Ahi Çelebi Camii'nden sonra başlıyor.

Üçüncü durak: Ahi Çelebi Camii'ni gezdikten sonra yolun karşısındaki Mimar Sinan'ın eserlerinden Rüstem Paşa Camii'ne gidiyoruz. Camiye varmadan meşhur Bit Pazarı'nın kurulduğu yeri ziyaret ediyoruz. Meğer Bit Pazarı, Evliya Çelebi'nin anlattığı üzere tam 2 bin 700 yıldır varmış Eminönü'nde. Hatta şimdi Bingöllülerin elinde olan işi, onun döneminde Karay Yahudileri yapıyormuş. Evliya Çelebi'nin gözüyle hanlara olan yolculuk Bit Pazarı ile son bulmuyor. Rüstem Paşa Camii'ne girildikten sonra, Eminönü'nün yüzyıllardır varlığını koruyan sabuncular ve kahveciler hanı görülüyor. Seyahatname'de bu yerler hakkında yazılmış bilgiler anlatılıyor. Bu esnada, "ayaklara inen karasular" yüzünden çay molası veriliyor.

Dördüncü durak: Gezinin bundan sonraki kısmı, ismine aşina olduğumuz yerlerle devam ediyor. Mesela Mısır Çarşısı. Evliya Çelebi'nin bizzat yapımına şahit olduğu çarşı, 1660 yılında Hatice Turhan Valide Sultan'ın Mısır'daki vakıf gelirleriyle yapılıyor. Çarşının içindeki 'Dua Hutbesi' Evliya Çelebi'nin anlattıkları sayesinde dikkatimizi çekiyor. Meğer yakın zamana kadar, Mısır Çarşısı esnafı sabah, işe başlamadan, günün bereketli olması için burada toplu dua edermiş.

Buradan sonra gezi, Sultanahmet Meydanı'na, Kapalıçarşı'ya, Süleymaniye Külliyesi ve yol üstündeki pek çok tarihi yapıya doğru devam ediyor. Tabii, kuru kuruya değil. İstanbul'un meşhur lokantalarında yemekler yendikten sonra...

Evliya Çelebi 'Seyyahları'
İstanbul İl Kültür Turizm Müdürlüğü'nün Evliya Çelebi yılına dair projeleri bu kadar değil. Onlar bu gezileri yapacak ya da bireysel olarak yürütecek 'Evliya Çelebi' rehberleri de yetiştiriyor. Bu hafta seminerlerine başlandı bile. Alanında uzman tarihçiler, toplam 60 kişilik bir ekibi, 'Evliya Çelebi'nin izinde İstanbul' kültür turu için yetiştiriyor.

***

Turlara katılmak için ne yapmalı?

Evliya Çelebi İzinde turlarına katılmak istiyorsanız, İstanbul Rehberler Odası Birliği ya da İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile irtibata geçmeniz yeterli. Tur ücretleri ve bu turlara katılımla ilgili her türlü bilgiye oradan ulaşabilirsiniz.

Rehberler Odası Birliği: 0212 292 05 20

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü: 0212 528 68 21

s.senturk@zaman.com.tr
Etiketler:
Bu Haber Toplam 3470 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı:

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya