Kapat

Erdal Bakkal kimdir

Tarih: 19.01.2012

Erdal Bakkal Kimdir, Leyla ile Mecnun dizisinde meşhur karakterlerden biri de Cengiz Bozkurt'un canlandırdığı Erdal Bakkal.


FriendFeed ile Paylaş
Oyuncu olmasam da yaşarım
ELİF AKDENİZ
Leyla ile Mecnun dizisinde meşhur karakterlerden biri de Cengiz Bozkurt'un canlandırdığı Erdal Bakkal. Bencil, düzenbaz yanlarıyla dikkat çeken Erdal Bakkal, Bozkurt'la tamamen zıt bir karakter. Oyunculuk eğitimi için gittiği İngiltere'de 13 yıl gönüllü faaliyetlerde bulunması bunun en bariz örneği.
TRT 1'de yayınlanan absürt bir komedi dizisi Leyla ile Mecnun. Absürt dememizin nedeni karakterlerin sıradan insanlara göre farklı özellik göstermeleri. Ölü mü diri mi belli olmayan Gotik Nurten, ak sakallı dede, gündüz bile parıltılı kıyafetlerle dolaşan İsmail... Bunların içinde biri var ki; bizden biri. Her mahallede karşımıza çıkabilecek önlüklü, şapkalı, bıyıklı Erdal Bakkal'dan söz ediyoruz. Karakteri canlandıran Cengiz Bozkurt, kendi tabiriyle bencil, düzenbaz ve paragöz bir bakkalı oynuyor. Çocuklara sakız vermiyor, bir bardak çayın hesabını yapıyor, her zaman işine geldiği gibi davranıyor. Yine de seviyor herkes onu. Kendisi de farkında, "Öyle biri ki bir yandan kızarsınız, bir yandan da sevimliliğine kayıtsız kalamazsınız." diyor.

Bulaşıkçılıktan taksiciliğe

Cengiz Bozkurt gerçek hayatta canladırdığı karakterin tam zıddı. Tiyatroya ilgisinden dolayı ODTÜ'deki fizik eğitimini yarıda bırakır ve Goldsmiths Güzel Sanatlar Fakültesi'nde sinema ve televizyon okumak için İngiltere'ye gider. 1990'lı yıllarda Londra'da Türklerin çoğunlukta olduğu bir bölgede yaşar. 13 yıl boyunca Türk toplumuna hizmet eden Türk Eğitim Birliği'nin (Turkish Education Group) gönüllü olarak başkanlığını yürütür. ODTÜ'de okuduğu için İngiltere'ye gittiğinde dil sorunu yaşamayan Bozkurt, dernekteki arkadaşlarıyla Türklerin her türlü işlerine koşar. "Yeri geldi hastaneye, okula gidip onlarla yetkililer arasında tercümanlık yaptık." diyor. Yaptıkları bunlarla sınırlı kalmamış. Türk ailelerin çocuklarına ücretsiz İngilizce ve bilgisayar dersleri vermiş. Gönüllü olarak çalışmış ancak para kazanması da gerekli! Bunun için bulaşıkçılıktan taksiciliğe kadar her işi yapmış. İlerleyen yıllarda da yönetmen Mehmet Ergen ile birlikte Londra'da Arcola Theatre adlı tiyatroyu kurmuş, projelere imza atmış.

2004'ten bu yana Türkiye'de Bozkurt. 'Parmaklıklar Ardında' dizisinde hafızalarda acımasız biri olarak yer bulan oyuncu, yine halkın içinden bir karakteri canlandırıyor Leyla ile Mecnun'da. O, dizinin farklı kesimlere hitap ettiği görüşünde: "Başta sadece üniversite öğrencilerinin izlediğini düşünüyorduk. Sonra baktık ki parktaki bekçiden havalimanındaki polise kadar herkes takipçisi." Bozkurt'un dizi teklifini kabul etme gerekçesi de ilginç: "Biz oyuncular genellikle senaryoyu okurken gülmeyiz. Çünkü insanları güldürmek kolay değildir; ama Leyla ile Mecnun'un senaryosunu okurken çok keyif aldım. 'Senaryosu bile bu kadar güldürüyorsa kim bilir yayınlanınca nerelere gelir.' diye düşündüm. Teklifi hemen kabul ettim."

***

Adnan Menderes'i oynamadım!

Cengiz Bozkurt, bazıları tarafından merhum Başbakan Adnan Menderes'e benzetiliyor. Geçen sene gösterime giren 'Memlekette Demokrasi Var' filminde Menderes'i oynaması için teklif gelmiş. Ancak kabul etmemiş. Gerekçesini şöyle açıklıyor: "Politik görüş olarak Adnan Menderes ile aynı çizgide değildim ama rol, hayatta duruş noktama ters bir şekilde sunuldu. O bir başbakan. Kaldı ki kimsenin böyle bir ölüm cezasını hak etmediğini düşünüyorum." Aslında rolü reddetmeden önce yönetmen ile konuşmuş. Rolünün farklı bir şekilde sunulmasının mümkün olup olmadığını sormuş. Olumsuz cevap alınca projede yer almamayı tercih etmiş. Hiçbir zaman halk arasında düşmanlığı körükleyen bir karakteri oynamadığını ve oynamayı da düşünmediğini anlatan Bozkurt, "Kötü bir karakteri oynarsam da dizide onu kötülemek ya da cezalandırmak lazım." diyor. Ona göre 'oyuncu her rolü oynar' algısı bir safsatadan ibaret. Her oyuncunun mutlaka kırmızı çizgisi olmalı. Lakin ona göre ilkesiz oyuncu her rolü oynar.

Oyunculuk yapmasam da ekmeğimi kazanırım

Bozkurt, oyunculuk mesleğinin kutsallaştırılmasına karşı. "'Babam öldü ama sahneye çıktım' yavşaklığına asla inanmam." diyerek tepki çeken Haluk Bilginer ile hemfikir: "Bu kutsallaştırma sanat camiasının en büyük sorunu." Yani o, oyunculuk olmazsa yaşayamam diyenlerden değil. Aksine, "Çok da güzel yaşarım. Londra'da da taksicilikten bulaşıkçılığı kadar her işi yapmıştım geçimimi sağlamak için. Yine yaparım." diyor.Etiketler: Bencil, düzenbaz yanlarıyla dikkat çeken Erdal Bakkal, Bozkurtla tamamen zıt bir karakter, Oyunculuk eğitimi için gittiği İngilterede 13 yıl gönüllü faaliyetlerde bulunması bunun en bariz örneği, TRT 1de yayınlanan absürt bir komedi dizisi Leyla ile Mecnun, Absürt dememizin nedeni karakterlerin sıradan insanlara göre farklı özellik göstermeleri, Ölü mü diri mi belli olmayan Gotik Nurten, ak sakallı dede, gündüz bile parıltılı kıyafetlerle dolaşan İsmail, , , Bunların içinde biri var ki; bizden biri, Her mahallede karşımıza çıkabilecek önlüklü, şapkalı, bıyıklı Erdal Bakkaldan söz ediyoruz, Karakteri canlandıran Cengiz Bozkurt, kendi tabiriyle bencil, düzenbaz ve paragöz bir bakkalı oynuyor, Çocuklara sakız vermiyor, bir bardak çayın hesabını yapıyor, her zaman işine geldiği gibi davranıyor, Yine de seviyor herkes onu, Kendisi de farkında, Öyle biri ki bir yandan kızarsınız, bir yandan da sevimliliğine kayıtsız kalamazsınız, diyor,
Bu Haber Toplam 4860 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı:

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya