Kapat
 
 Firmanı Ekle - Arama Arşivi - Site İçi Arama:      


  Tüm İlçeleri
 Adalar
 Avcılar
 Bağcılar
 Bahçelievler
 Bakırköy
 Bayrampaşa
 Beşiktaş
 Beykoz
 Beyoğlu
 Büyükçekmece
 Çatalca
 Eminönü
 Esenler
 Eyüp
 Fatih
 Gaziosmanpaşa
 Güngören
 Kadıköy
 Kağıthane
 Kartal
 Küçükçekmece
 Maltepe
 Pendik
 Sarıyer
 Silivri
 Sultanbeyli
 Şile
 Şişli
 Tuzla
 Ümraniye
 Üsküdar
 Zeytinburnu
  Gazete Oku
 Akşam
 Birgün
 Bugün
 Cumhuriyet
 Evrensel
 Güneş
 Halka Tercüman
 Hürriyet
 Kurultay
 Milli Gazete
 Milliyet
 Ortadoğu
 Radikal
 Sabah
 Star
 Şok Gazetesi
 Takvim
 Türkiye
 Vakit
 Vatan
 Yeni Asya
 Yeniçağ
 Yeni Mesaj
 Yeni Şafak
 Zaman
  Önemli Adresler
 118 Rehber
 Adsl Kota Bilgi
 Askerlik İşlemleri
 Aöf Sonuçları
 Çalıntı Oto Sorgu
 Ehliyet Sonuçları
 IETT Seferleri
 Igdaş Borç Sorma
 Iski Borç Sorma
 Kpss Sonuçları
 M.E.B Sınav Sonuç
 Pasaport Başvurusu
 Piyango Sonuçları
 Sahte Para Sorgu
 Sayısal Loto
 Ssk Gün Hesabı
 Sürücü Puanı Sorgu
 Tc No Sorgu
 Tren Bilet Satış
 Vergi No Sorgu
 Önemli Telefonlar
 Ösym Sonuçları

EN İYİ DÖNER NASIL YAPILIR NEREDE YENİR

Tarih: 10.10.2010

EN İYİ DÖNER NASIL YAPILIR NEREDE YENİR, Blizzard Entertainment, Inc. haftabaşında dünyanın en popüler, devasa online rol yapma oyunu


Dönerin Yapılışı ( Genel Bilgi)

Yaprak inceliğinde doğranmış dönerlik et, süt, sıvıyağ, soğan suyu, tuz ve karabiber karışımında bir gece bekletilir. Etin miktarına göre, uygun bir döner şişine, etler geçirilerek sıkıca yerleştirilir.
Ateş karşısında devamlı çevrilerek pişmesi sağlanır. Altına biriken yağlı sularla et yüzeyi arada bir yağlanır.
Döner, kömür ateşinde pişirilirken alevlenmesi için, ateşin üzerine ara sıra yağlı sudan serpiştirilir. Uzun ve keskin et bıçağıyla etin pişen yüzünden, yukarıdan aşağıya doğru 3-4 mm incelikte parçalar kesilir.
a sade olarak ya da pilav, şehriye, pide, patates, sebze soteleri veya salata gibi yeşilliklerle birlikte servis yapılır. Dönerle birlikte biber turşusu da iyi gider.
Tarihçesi Evliya Çelebi'nin yazılarında ilk olarak Kırımlılar tarafından yapıldığı ve yatay olarak hazırlandığı geçer. Muhtemelen ilk olarak Osmanlılılar tarafından dikine bir ateşte pişirilmiştir.
Dönerin günümüzdeki son hali 1800'lü yıllara ve Bursa'daki İskender Efendi'ye dayanmaktadır.
Çeşitleri ve hShawarma pide veya sandviç ekmeğine koyulurken, Yunanistan'da hazırlanan gyros istisnasiz her zaman pide icine koyulur.
azırlanışı

Döner çeşitli ülkelerde farklı şekillerde hazırlanmaktadır. Kullanılan et cinsinin benzerliği sebebiyle çogu zaman shawarma (Türkçe "çevirme" kelimesinin Arap fonetiğine göre söyleniş biçimine göre) ve gyros ile karşılaştırılmaktadır;ancak içerik ve tat olarak birbirlerinden oldukça ayrılmaktadırlar

Türk döneri ise pide, dürüm veya ekmek arasında sunulmaktadır. Shawarma, gyros ve dönerin içine koyulan garnitürler de çok çeşitli olabilmektedir. Gyrosun içine koyulan garnitürler hemen hemen hiç değişmezken (lahana salatası, satziki sos ve soğan), döner ve shawarmanin içeriği çok çeşitli olabilmektedir.
Gerçek Türk dönerine yeşillik (sivribiber, marul veya kıvırcık salata), domates ve soğan (bazı bölgelerde özellikle İstanbul'da patates kızartması ve turşu) koyulurken, shawarmanın içine farklı soslar eklenebilmektedir.

Antakya döneri

Antakya yöresine ait olan bir döner tarzıdır. Tavuk eti tercih edilir ve diğer dönerlerden ayıran ise Hatay yöresine özgü ince ekmekten yapılmasıdır. içerisine bol miktarda patates kızartması, turşu, ketçap, mayonez ve dönere tadını veren özel sosu konur.
Antakya döneri İstanbul, Ankara, izmir gibi büyükşehirlerde bir çok yerde yapılmaktadır.
Ankara yaprak döneri ise turşusuz ve patatessiz sunulur. Sadece etin lezzetiyle en kaliteli ve has döner olma özelliği taşır.
Ancak yurtdışında bu haliyle başarılı olamasa da Ankaralılar onu çok severler. Türk döneri iki cesit yapılır:Birincisinde etlerin arasi kıyma ile doldurularak kesildiğinde uzun ince şeritler elde edilir bu genellikle İskender kabapta kullanılan halidir.
Diğeri ise Ankara'da yapılan yaprak döneridir ki bu dönerde araya bir sey konulmadığı için etler kesilince ufak parcalar haline gelir.
Dünyanın en büyük döneri

Dünyanın en büyük döneri 2 ton 698 kilogramla Bursa'da bir döner açılışında yapılan dönerdir. Bu dönerle Guinness Rekorla Kitabı'na girmiştir. 6 Kasım 2005 yılında yapılan dönerde kuzu eti kullanılmıştır. önizleme göster.Etiketler:
Bu Haber Toplam 14648 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı: 0

Copyright © 2006-2015 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
E-Posta: istanbulburda[@]gmail.com
Etik Anlayışımız! - Site Haritası