Kapat

Dilek Türkan kimdir?

Tarih: 11.10.2011

Dilek Türkan Kimdir?, Dilek Türkan sesi ve kişiliğiyle çok sevilen ve örnek gösterilen bir sanatçı. Onu İncesaz grubu ile birlikte yaptığı çalışmalarla tanıdık


FriendFeed ile Paylaş
Dilek Türkan: Popüler olmak için kendimden ödün vermem
ALİ PEKTAŞ
Dilek Türkan sesi ve kişiliğiyle çok sevilen ve örnek gösterilen bir sanatçı. Onu İncesaz grubu ile birlikte yaptığı çalışmalarla tanıdık. Uzun yıllardır planladığı ilk solo albümü Aşk Mevsimi'ni geçtiğimiz günlerde çıkaran Türkan, "Popüler olmak için yola çıksaydım bu zaten belli olurdu." diyor.
***

Şarkı söylemeye ne zaman başladınız?

Şarkı söylemeye bebekken başladım diyebilirim. Hayatıma müzikle devam etme kararını vermem ortaokul yıllarına dayanıyor. 11 yaşındayken bu kararı almıştım. Bunun çok faydasını gördüm. Çünkü bütün enerjimi ve zamanımı bunun için sarf ettim. Bir yandan okurken abimle birlikte Balıkesir Halk Eğitim Merkezi korosuna gidiyordum. Lise eğitimim devam ederken konservatuara hazırlandım. İmkanım olsaydı ilkokuldan sonra konservatuara gitmek isterdim. Çünkü ben müziği gerçek manada konservatuarda tanımaya ve anlamaya başladım.

Türk müziğine aşinalığınız çocukluğunuza mı dayanıyor?

Bir çocuk olarak tabii ki o dönemin güncel şarkılarını söylerdim. Ancak Türk müziği söylemeyi çok severdim. Özellikle koroda hep Türk müziği eserleri seslendirilirdi. O zamanlar söylediğim eserlerin farkında değildim ama konservatuarda bu eserleri dinlemeden ve söylemeden yaşayamayacağımı anladım.

İncesaz ile tanışmanız nasıl oldu?

Yarkın grubunun Kervansaray projesinde Yunanca bir eser seslendirmiştim. İncesaz'ın kurucularından Cengiz Onural sesimi duymuş ve çok beğenmiş. Zaten o gruptaki birçok sanatçıyı tanıyordum. Başta eşim Derya Türkan o gruptaydı. Ama profesyonel anlamda birlikte çalışma düşüncemiz yoktu. Cengiz Onural bana bir projelerinde yer almamı teklif etti. Bu bir tango projesiydi. Festival yapılmadı ama bizim çalışmamız Mazi Kalbimde albümünün oluşmasını sağladı.

O proje ilk albümünüzün de altyapısını mı oluşturdu?

Tangolar benim ilgi alanımdaydı zaten. O zamanlar TRT'deydim ve radyoda tangolar seslendirirdim ve bundan büyük keyif alırdım. Mazi Kalbimde albümüyle bu müziği yapma isteğim daha da arttı. Çok mutlu olduğumu hissettim.

Solo bir albüm için neden bu kadar beklediniz?

En büyük sebebi İncesaz'la birlikte yaptığım çalışmalardı. Çünkü bu albümü daha İncesaz'la çalışmalara başlamadan yapmayı düşünüyordum, bunun hazırlığındaydım. Mazi Kalbimde projesinin ardından Kalbimdeki Deniz geldi. Aslında iyi ki de böyle oldu. Çünkü çok daha titizlenerek yaptım.

Albümünüzü dinlerken sanki bir taş plak dinliyor hissine kapılıyorsunuz...

Albümün böyle bir his vermesinin sebebi bu eserlerin orijinallerini taş plaklardan dinlemem ve aslına uygun bir şekilde yeniden aranje edilmesi. Bunda Cengiz Onural ve Oğuzhan Balcı'nın büyük emeği var. Aslında bu eserler piyano ile bestelendi ve kuartet için yazıldı. Ama nedense sonraları Tür müziği enstrümanları ile çalınmaya başlandı. Bu ekip o günün tınısını asıl haliyle bugüne yansıttı. Benim istediğim de buydu.

Birçok sanatçı yeni şarkılar veya coverlar yaparken siz neden eski şarkıları aslına uygun yorumladınız?

Sevdiğim ve hoşlandığım müziği yapmak istiyorum. İnsanlara bir müziği sevdirmekten öte kendi sevdiğim işi ortaya koyup onları yakalamayı düşünüyorum. Tabii ki beğenilmek ve takdir edilmek de istiyorum. Ama benim arzum o insanları yakalayabilmek. Çünkü belli bir kesim var ve hep onlara hizmet ediliyor. Bu bana ters geliyor. Benim bir müziğim, duygularım var acaba onları kim sevecek? Bunda Mazi Kalbimde'nin çok büyük etkisi oldu. Orada gördüm ki bu müziği seven çok insan var.

Popüler olmak gibi bir kaygınız yok muydu?

Hayır yoktu. Ama bu müzik camianın içinde popüler olursa bu beni çok mutlu eder. Mazi Kalbimde beni çok cesaretlendirdi. Eğer bu kadar ilgi görmeseydi bu denli cesur olmazdım.

Sırf popüler olmak için bir işe girmeyeceksiniz o zaman...

Gireceğimi zannetmiyorum. Çünkü bugüne kadar girmediğim halde beklentimin çok üzerinde bir dönüş oldu yaptığım işler konusunda. Çok büyük beklenti içine girerseniz hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Ama bir şeyi iyi yapmak ve mutlu olmak için yapıyorsanız ve bunun karşılığını görürseniz daha ötesi yok. Eğer popüler olmak için yola çıksaydım bu zaten belli olurdu. Bugünden sonra böyle bir yola girmem zaten saçma olur. Ben bu yola yıllar önce girdim. Sapacağımızı sanmıyorum.

Meslektaşlarınızın sanatından önce gündemde kalmak için çabalayıp çeşitli polemiklere girmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bunun insanın kendi içsel ve ruhsal durumuyla ilgili bir mesele olduğunu düşünüyorum. Yaşantınızla doğru orantılı bir şey. Ben müzik dışında özel hayatında da böyle davranan bir insan değilim. Aksine yaptığım bir şeyi asla ifşa etmem. Normal yaşantım böyle. İlişkilerimde çok fazla içine girmemeye, özele dokunmaya gayret ediyorum. Kişilerden ziyade olayları ve fikirleri konuşmayı ve irdelemeyi seviyorum. Bunda aile yaşantısının çok önemi var. Çünkü siz yanlış bir şey yapmaya yöneldiğinizde onlar sizi uyarıyor.


Kızımdan, eşimden ve müzikten sorumluyum

Sanatçıların genelde evliliklerini yürütemediğini görüyoruz. Hem sanatçı hem eş hem de bir anne olarak evliliği yürütmek zor oluyor mu?

Çok zor yetişiyorum. Hayatımda yaşadığım en zor dönemlerden birini yaşıyorum. Hem kızımın hem de müzik hayatımın sorumlulukları beni çok zorluyor. Ama karşılığını gördüğüm için bu beni çok mutlu ediyor. Emek vermeden, zorlanmadan hiçbir şey olmuyor. Evlilik de müzik de fedakarlık istiyor. Bunların beni olgunlaştırdığını düşünüyorum.

Müzik piyasasından siz de şikâyetçi misiniz?

Bunun sebepleri var. Bu sebeplere biraz kanalize olunursa ben çok şeyin değişeceğine inanıyorum. Son zamanlarda birçok iyi çalışma yapılsa da Türkiye'de, konser salonu sayısı hâlâ çok az. Bir proje yapıyorsunuz, sergileyeceğiniz mekanlar olmadığı için bunu Avrupa'ya taşıyorsunuz. CD piyasasının ciddi yara alması da piyasayı etkiledi. Her şeyin çok daha iyi olacağına inanıyorum.

En büyük hayaliniz nedir?

Bir dünya sanatçısı olmak en büyük arzum.

***

Bazen müzikten kopmak gerek

Eşiniz Türkiye'nin en önemli saz sanatçılarından Derya Türkan.

Derya ile evli olmak aslında çok kolay değil. Çünkü Derya çok fazla müzikle ilgili. Bu, o sürekli evde kemençe çalıyor demek değil, aslında evde hiç çalmaz. Kafasında hep müzik ve bir sonraki yapmak istediği projeler var. Bu da bazen sizi yorabiliyor. Çünkü sürdürülmesi gereken şeyler var. Bunun için bazen müzikten kopup onlara kanalize olmak gerek. Ama şikâyetçi değilim. Derya çok pozitiftir. Ben kesin uçları olan biriyim. Derya tam tersidir. Birbirimizi dengeliyoruz.

Sadece ikinizin olacağı bir projeniz var mı?

Evet var. Şu anda bunu şekillendirmeye çalışıyoruz. Bunu ikimiz de istiyoruz. Böylece Derya evde kemençe çalmaya da başlar artık. (Gülüyor)
Etiketler: Dilek Türkan hayat hikayesi, Dilek Türkan sanatçı, Tilek Türkan
Bu Haber Toplam 2084 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı:

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya