Kapat
 
 Firmanı Ekle - Arama Arşivi - Site İçi Arama:      


  Tüm İlçeleri
 Adalar
 Avcılar
 Bağcılar
 Bahçelievler
 Bakırköy
 Bayrampaşa
 Beşiktaş
 Beykoz
 Beyoğlu
 Büyükçekmece
 Çatalca
 Eminönü
 Esenler
 Eyüp
 Fatih
 Gaziosmanpaşa
 Güngören
 Kadıköy
 Kağıthane
 Kartal
 Küçükçekmece
 Maltepe
 Pendik
 Sarıyer
 Silivri
 Sultanbeyli
 Şile
 Şişli
 Tuzla
 Ümraniye
 Üsküdar
 Zeytinburnu
  Gazete Oku
 Akşam
 Birgün
 Bugün
 Cumhuriyet
 Evrensel
 Güneş
 Halka Tercüman
 Hürriyet
 Kurultay
 Milli Gazete
 Milliyet
 Ortadoğu
 Radikal
 Sabah
 Star
 Şok Gazetesi
 Takvim
 Türkiye
 Vakit
 Vatan
 Yeni Asya
 Yeniçağ
 Yeni Mesaj
 Yeni Şafak
 Zaman
  Önemli Adresler
 118 Rehber
 Adsl Kota Bilgi
 Askerlik İşlemleri
 Aöf Sonuçları
 Çalıntı Oto Sorgu
 Ehliyet Sonuçları
 IETT Seferleri
 Igdaş Borç Sorma
 Iski Borç Sorma
 Kpss Sonuçları
 M.E.B Sınav Sonuç
 Pasaport Başvurusu
 Piyango Sonuçları
 Sahte Para Sorgu
 Sayısal Loto
 Ssk Gün Hesabı
 Sürücü Puanı Sorgu
 Tc No Sorgu
 Tren Bilet Satış
 Vergi No Sorgu
 Önemli Telefonlar
 Ösym Sonuçları

Bursa'da Osmanlı çayı içilir

Tarih: 25.04.2011

Bursa'da Osmanlı çayı Içilir, Rivayetlerin yalancısıyız, Evliya Çelebi'nin yolu Bursa'ya düşer. Bursa'da herkesin 'Osmanlı çayı' dedikleri kırmızı renkli sıcak bir ballı şerbet içtiği görür


GÜLİZAR BAKİ
Rivayetlerin yalancısıyız, Evliya Çelebi'nin yolu Bursa'ya düşer. Bursa'da herkesin 'Osmanlı çayı' dedikleri kırmızı renkli sıcak bir ballı şerbet içtiği görür.Seyahatnamesi'nin birinci cildinin kırk birinci sayfasında yazıyormuş. İşte o Osmanlı çayı bugün bir tek Ördekli Kültür Merkezi'nin kafeteryasında içilebiliyor. Bunu duyan Bursa turisti Ördekli'nin yolunu tutmaz mı? Gidiyoruz, içeride boş masa yok. İzin isteyip bir grubun yanına ilişiyoruz. Herkes gibi biz de ballı Osmanlı çayı sipariş ediyoruz. Kırmızı renkli mis kokulu bir çay geliyor. Balı katıp içiyoruz. Yorgunluğa, sinire strese iyi gelir demişlerdi, sanki rahatlıyoruz. Neyse ki yanımızdakiler kalkıyor. Koltuklara iyice yerleşiyoruz, birer tane daha Osmanlı çayı söylüyoruz.

Yıldırım Beyazıt döneminde 14. yy'da yapılmış hamamın kubbesinden ve duvarlarından gözümüzü alamıyoruz. Broşürleri inceliyoruz. Bu sırada yan taraftaki konferans bitiyor. Sükunetin hâkim olduğu kafeterya bir anda hareketleniyor. Yan masada gazete okuyan teyze gözlüğünün üstünden kalabalığı seyrediyor bir süre. Sonra dikkatini yeniden gazeteye yönlendiriyor. Çaylar geliyor, muhabbetler koyulaşıyor.

Ördekli Kültür Merkezi'nde üç konferans, bir de sergi salonu var. Büyük salon Aya İrini'yi çağrıştırıyor. Eski halini gösteren fotoğraflara bakınca şaşırıyor insan. Yıkık dökük hamam nasıl böyle güzel bir mekân haline getirilmiş? Herkes "helal olsun" diyor çaylarını yudumlarken. Osmangazi Belediyesi 2006 yılında başlattığı restorasyon çalışmasını Nisan 2008'de bitirmiş. Burası o tarihten beri çok amaçlı kültür merkezi olarak Bursalılara hizmet veriyor. Bu sırada boşları almaya gelen garsona çayın içeriğini soruyoruz, 10 bitki adı sayıyor hızlıca: Zencefil, havlıcan, hibiskus, ıhlamur, karanfil, limon, portakal, tarçın, elma, kekik. Sorularımız devam edince bir dakika deyip Kültür Merkezi'nin müdürü Ferhat Batı'yı çağırıyor. Duyduklarımızı söylüyoruz, Evliya Çelebi yazmış diyoruz, gülmeye başlıyor. "İşin aslı şöyle." diyor ve başlıyor Osmanlı çayı efsanesini anlatmaya.

Kültür merkezi açılacağı zaman kafeteryasında eskiden Bursalılar ne içiyorsa onu ikram etme kararı alıyorlar. Tarihçilerden oluşan bir ekip eskiden Bursa'da içilen lezzetleri tespit ediyor. 6 Osmanlı şerbetinin tarifine ulaşıyorlar: Ahududu, böğürtlen, karadut, bal, reyhan ve demirhindi şerbeti. Bursalılar kışın ise salep içermiş. Bu araştırmaların yapıldığı dönemde Ferhat Bey yakın arkadaşı olan bir aktarla sohbet ederken Osmanlıların çokça kullandığı bitkilerden oluşan bir çay tarifi ortaya çıkmış. Karışımı oracıkta hazırlamışlar, adına da Osmanlı çayı demişler. Çaydan tadan herkes çok beğenmiş. Adı Osmanlı çayı, mekân tarihi, lezzet şahane olunca tadan çevresine anlatmış. Ferhat Bey'in aktar arkadaşıyla geliştirdiği tarif kulaktan kulağa yayılmış. Hatta nasıl olmuşsa Evliya Çelebi'nin kitabına girmiş. Kimse de Seyahatname'nin birinci cildinin 41. sayfasına bakmamış. Duyduğuna inanmış. Bizim gibi merakından gelmiş. Ama gerçeği öğrenmemize rağmen pişman olduk mu? Çayın lezzeti ve mekanın güzelliği her şeye değer.

Ördekli Kültür Merkezi çalışanları da ilgiden pek memnun. Üç konferans salonunun 2 aylık programı tamamen dolmuş. Sergi salonu için başvuranlara bir yıl sonrası için gün verebiliyorlar. Yaşını başını almış teyzeler, kuru pastalarıyla gelmiş Osmanlı çayını içmeye. Bir masada koyu bir çeyiz muhabbeti yapılırken diğer masada Bursa milletvekili, arkadaşlarına neden yeniden aday gösterilmediği üzerine mülahazalarda bulunabiliyor. g.baki@zaman.com.tr
Etiketler:
Bu Haber Toplam 1885 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı: 0

Copyright © 2006-2015 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
E-Posta: istanbulburda[@]gmail.com
Etik Anlayışımız! - Site Haritası