Kapat

Anadolu Kavağı

Tarih: 26.05.2008

Anadolu Kavağı, Yeşille mavinin buluştuğu yer: Anadolu Kavağı


FriendFeed ile Paylaş


Her köşesinde denizle bütünleşmiş bir yaş amın izlerini görebileceğiniz şirin bir sahil köyü Anadolu Kavağı... Balık lokantaları, hediyelik eşya satan dükkanları, emktar tekneleri ve her yıl yüzlerce turisti ağırlayan tarihi anıtları…Anadolu Kavağı her mevsim uzaklaşmak için ideal bir yer. Şehrin kalabalığından, gündelik hayatın rutininden kaçıp sığınılacak bir liman gibi adeta. İstanbul’un Karadeniz’le buluştuğu noktada, maviyle yeşilin iç içe geçtiği şirin bir sahil köyü…

Mavi ve yeşile doğru…
Coğrafi konumuyla, Marmara’dan Karadeniz’e açılan bir kapı olma özelliğini taşıyan Anadolu Kavağı’na kara yoluyla, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden Beykoz sapağını kullanarak ulaşılabileceğiniz gibi deniz yolunu da tercih edebilirsiniz. Deniz yolunu seçerseniz, Eminönü ve Kadıköy’den kalkan ş ehir hatları vapurlarıyla yapacağınız yolculuk sırasında İstanbul Boğazı ’nın tüm güzelliklerine şahit olabilir, vapurun iskele verdiği her semte uğrama şansını yakalayabilirsiniz. Ayrıca, kısa bir deniz yoluculuğunu tercih ediyorsanız Sarıyer’den her saat başı kalkan vapurları da tercih edebilirsiniz.

Eğer kara yolundan giderseniz, yolunuzun üzerinde bulunan, yeşillikler iç indeki İstanbul’un en yüksek tepesi olan Yuşa Tepesi’nde mola vermenizi öneririz. Halk arasındaki yaygın bir inanışa göre, Yuşa Peygamber’in mezarının burada bulunuyor ve burada dilenen dilekler mutlaka gerçekleşiyor. Bu nedenle, 1755 yılında inşaa edilen Yuşa Camii ve Türbesi’nde gezerken, söz verdikleri adakları yerine getirmek ve yeni isteklerde bulunmak için gelenlerin çoğ unlukta olduğunu görüyorsunuz.

Hediyelik eşya satan tezgâhların da bulunduğu Yuşa Tepesi’nin tertemiz havasında yürüyüş yapmanızı ve Gizli Bahçe’de bir mola vererek şehri bir de “en yüksek tepesinden” izlemenizi öneririz. Ancak gözlemelerin kışkırtıcı kokusuna sakın kanmayın. Zira Anadolu Kavağı’nda mükellef bir balık ziyafeti sizi bekliyor.

İki denizin buluşması
Askeri bölge ve SİT alanı olması nedeniyle, yeşilinden hiçbir şey kaybetmeyen Anadolu Kavağı’nda gidilecek ilk yer Yoros Kalesi. İskeleden yapacağınız yaklaşık yirmi dakikalık bir yürü yüşle varacağınız Yoros Kalesi, Anadolu Kavağı’nın adeta simgesi niteliğinde. Savunma amacıyla 1190 yılında Cenevizliler tarafından yapılan ve bu nedenle Ceneviz Kalesi olarak da bilinen kalenin, tarihi kadar manzarası da görülmeye değer.

Yoros Kalesi’ne çıkarken dilerseniz yolunuzun üzerinde bulunan Yoros Çay Bahçesi’nde bir mola verebilirsiniz. Zira Yoros Kalesi’ne ulaşabilmeniz için oldukça dik bir yokuşu tırmanmanız gerekiyor. Yoros Kalesi’ne vardığınızda, yeşil ile mavinin, Marmara ile Karadeniz’in buluştuğu noktadaki doğa şölenini doyasıya içinize çekin.

Canlı bunlar!
Yoros Kalesi’nin büyüleyici manzarasından kopabilirseniz, Anadolu Kavağı’nın özellikle vapur saatlerinde daha da kalabalıklaşan, cıvıl cıvıl sahilinde gezebilir, acıktığınız zaman da kendinize bir balık ziyafeti ç ekebilirsiniz.

Sahilde mevsimin tüm balıklarını ayaküstü atıştı rabileceğiniz balıkçı tezgâhları olduğu gibi birçok restoran da mevcut. Bu arada, 700 yıllık ağaçların bulunduğu Anadolu Kavağı’nda kömür ızgara yapmanın yaka olduğunu belirtelim.

Tarihi çınar ağaçlarının gö lgesinde kurulu balık ve waffle tezgahlarının oluşturduğu rengarenk lezzet cü mbüşünün yanı sıra ‘İsmail’in Yeri”, kavağın en popüler restoranlarından biri… Vapur iskelesinin hemen yanı başında yirmi yıldır hizmet veren İsmail’in Yeri’nde, özellikle midye ve kalamar yemenizi öneririz.

Yoros Kalesi nedeniyle her mevsim çok sayıda turisti ağ? ?rlayan Anadolu Kavağı’nda, ahşap evlerinin süslediği dar sokaklar da size keyifli bir gezinti vadediyor. Yürüyüş
yaparken, halk arasında suyu ‘ş ifalı’ olduğuna inanılan Kumdöken Çeşmesi’nden su içmeyi unutmayın. “Hazır gelmişken biraz alışveriş yapayım diyorsanı z” önerimiz, şile bezinden dikilmiş giysilerden ya da Isparta’da gelen ipek kilimlerden almanız.

Doğası dışında, neredeyse elli yıldır nü fusu da değişmeyen Anadolu Kavağı’nda akşamlar oldukça sakin geçiyor. Şehir telaşını geride bıraktığınız bu tatlı kaçamağı uzatmak istiyorsanız, Anadolu Kavağı’nda konaklayabileceğiniz bir tek adres var: Sahildeki Taşlı Yalı Butik Otel. Otelin restoranında denize karşı birşeyler yiyip içebilir ve ertesi günü düşünmeden deniz konusunu içinize ç ekebilirsiniz.

Taşlı Yalı Butik Otel: +90 216 320 25 18

Behice ? ?zden

Kaynak: In İstanbul 5. sayısı


Etiketler:
Bu Haber Toplam 5786 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı:

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya