Kapat
 
 Firmanı Ekle - Arama Arşivi - Site İçi Arama:      


  Tüm İlçeleri
 Adalar
 Avcılar
 Bağcılar
 Bahçelievler
 Bakırköy
 Bayrampaşa
 Beşiktaş
 Beykoz
 Beyoğlu
 Büyükçekmece
 Çatalca
 Eminönü
 Esenler
 Eyüp
 Fatih
 Gaziosmanpaşa
 Güngören
 Kadıköy
 Kağıthane
 Kartal
 Küçükçekmece
 Maltepe
 Pendik
 Sarıyer
 Silivri
 Sultanbeyli
 Şile
 Şişli
 Tuzla
 Ümraniye
 Üsküdar
 Zeytinburnu
  Gazete Oku
 Akşam
 Birgün
 Bugün
 Cumhuriyet
 Evrensel
 Güneş
 Halka Tercüman
 Hürriyet
 Kurultay
 Milli Gazete
 Milliyet
 Ortadoğu
 Radikal
 Sabah
 Star
 Şok Gazetesi
 Takvim
 Türkiye
 Vakit
 Vatan
 Yeni Asya
 Yeniçağ
 Yeni Mesaj
 Yeni Şafak
 Zaman
  Önemli Adresler
 118 Rehber
 Adsl Kota Bilgi
 Askerlik İşlemleri
 Aöf Sonuçları
 Çalıntı Oto Sorgu
 Ehliyet Sonuçları
 IETT Seferleri
 Igdaş Borç Sorma
 Iski Borç Sorma
 Kpss Sonuçları
 M.E.B Sınav Sonuç
 Pasaport Başvurusu
 Piyango Sonuçları
 Sahte Para Sorgu
 Sayısal Loto
 Ssk Gün Hesabı
 Sürücü Puanı Sorgu
 Tc No Sorgu
 Tren Bilet Satış
 Vergi No Sorgu
 Önemli Telefonlar
 Ösym Sonuçları

Anadolu Kavağı

Tarih: 26.05.2008

Anadolu Kavağı, Yeşille mavinin buluştuğu yer: Anadolu Kavağı
Her köşesinde denizle bütünleşmiş bir yaş amın izlerini görebileceğiniz şirin bir sahil köyü Anadolu Kavağı... Balık lokantaları, hediyelik eşya satan dükkanları, emktar tekneleri ve her yıl yüzlerce turisti ağırlayan tarihi anıtları…Anadolu Kavağı her mevsim uzaklaşmak için ideal bir yer. Şehrin kalabalığından, gündelik hayatın rutininden kaçıp sığınılacak bir liman gibi adeta. İstanbul’un Karadeniz’le buluştuğu noktada, maviyle yeşilin iç içe geçtiği şirin bir sahil köyü…

Mavi ve yeşile doğru…
Coğrafi konumuyla, Marmara’dan Karadeniz’e açılan bir kapı olma özelliğini taşıyan Anadolu Kavağı’na kara yoluyla, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden Beykoz sapağını kullanarak ulaşılabileceğiniz gibi deniz yolunu da tercih edebilirsiniz. Deniz yolunu seçerseniz, Eminönü ve Kadıköy’den kalkan ş ehir hatları vapurlarıyla yapacağınız yolculuk sırasında İstanbul Boğazı ’nın tüm güzelliklerine şahit olabilir, vapurun iskele verdiği her semte uğrama şansını yakalayabilirsiniz. Ayrıca, kısa bir deniz yoluculuğunu tercih ediyorsanız Sarıyer’den her saat başı kalkan vapurları da tercih edebilirsiniz.

Eğer kara yolundan giderseniz, yolunuzun üzerinde bulunan, yeşillikler iç indeki İstanbul’un en yüksek tepesi olan Yuşa Tepesi’nde mola vermenizi öneririz. Halk arasındaki yaygın bir inanışa göre, Yuşa Peygamber’in mezarının burada bulunuyor ve burada dilenen dilekler mutlaka gerçekleşiyor. Bu nedenle, 1755 yılında inşaa edilen Yuşa Camii ve Türbesi’nde gezerken, söz verdikleri adakları yerine getirmek ve yeni isteklerde bulunmak için gelenlerin çoğ unlukta olduğunu görüyorsunuz.

Hediyelik eşya satan tezgâhların da bulunduğu Yuşa Tepesi’nin tertemiz havasında yürüyüş yapmanızı ve Gizli Bahçe’de bir mola vererek şehri bir de “en yüksek tepesinden” izlemenizi öneririz. Ancak gözlemelerin kışkırtıcı kokusuna sakın kanmayın. Zira Anadolu Kavağı’nda mükellef bir balık ziyafeti sizi bekliyor.

İki denizin buluşması
Askeri bölge ve SİT alanı olması nedeniyle, yeşilinden hiçbir şey kaybetmeyen Anadolu Kavağı’nda gidilecek ilk yer Yoros Kalesi. İskeleden yapacağınız yaklaşık yirmi dakikalık bir yürü yüşle varacağınız Yoros Kalesi, Anadolu Kavağı’nın adeta simgesi niteliğinde. Savunma amacıyla 1190 yılında Cenevizliler tarafından yapılan ve bu nedenle Ceneviz Kalesi olarak da bilinen kalenin, tarihi kadar manzarası da görülmeye değer.

Yoros Kalesi’ne çıkarken dilerseniz yolunuzun üzerinde bulunan Yoros Çay Bahçesi’nde bir mola verebilirsiniz. Zira Yoros Kalesi’ne ulaşabilmeniz için oldukça dik bir yokuşu tırmanmanız gerekiyor. Yoros Kalesi’ne vardığınızda, yeşil ile mavinin, Marmara ile Karadeniz’in buluştuğu noktadaki doğa şölenini doyasıya içinize çekin.

Canlı bunlar!
Yoros Kalesi’nin büyüleyici manzarasından kopabilirseniz, Anadolu Kavağı’nın özellikle vapur saatlerinde daha da kalabalıklaşan, cıvıl cıvıl sahilinde gezebilir, acıktığınız zaman da kendinize bir balık ziyafeti ç ekebilirsiniz.

Sahilde mevsimin tüm balıklarını ayaküstü atıştı rabileceğiniz balıkçı tezgâhları olduğu gibi birçok restoran da mevcut. Bu arada, 700 yıllık ağaçların bulunduğu Anadolu Kavağı’nda kömür ızgara yapmanın yaka olduğunu belirtelim.

Tarihi çınar ağaçlarının gö lgesinde kurulu balık ve waffle tezgahlarının oluşturduğu rengarenk lezzet cü mbüşünün yanı sıra ‘İsmail’in Yeri”, kavağın en popüler restoranlarından biri… Vapur iskelesinin hemen yanı başında yirmi yıldır hizmet veren İsmail’in Yeri’nde, özellikle midye ve kalamar yemenizi öneririz.

Yoros Kalesi nedeniyle her mevsim çok sayıda turisti ağ? ?rlayan Anadolu Kavağı’nda, ahşap evlerinin süslediği dar sokaklar da size keyifli bir gezinti vadediyor. Yürüyüş
yaparken, halk arasında suyu ‘ş ifalı’ olduğuna inanılan Kumdöken Çeşmesi’nden su içmeyi unutmayın. “Hazır gelmişken biraz alışveriş yapayım diyorsanı z” önerimiz, şile bezinden dikilmiş giysilerden ya da Isparta’da gelen ipek kilimlerden almanız.

Doğası dışında, neredeyse elli yıldır nü fusu da değişmeyen Anadolu Kavağı’nda akşamlar oldukça sakin geçiyor. Şehir telaşını geride bıraktığınız bu tatlı kaçamağı uzatmak istiyorsanız, Anadolu Kavağı’nda konaklayabileceğiniz bir tek adres var: Sahildeki Taşlı Yalı Butik Otel. Otelin restoranında denize karşı birşeyler yiyip içebilir ve ertesi günü düşünmeden deniz konusunu içinize ç ekebilirsiniz.

Taşlı Yalı Butik Otel: +90 216 320 25 18

Behice ? ?zden

Kaynak: In İstanbul 5. sayısı


Etiketler:
Bu Haber Toplam 5604 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı: 0

Copyright © 2006-2015 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
E-Posta: istanbulburda[@]gmail.com
Etik Anlayışımız! - Site Haritası