Kapat
 
 Firmanı Ekle - Arama Arşivi - Site İçi Arama:      


  Tüm İlçeleri
 Adalar
 Avcılar
 Bağcılar
 Bahçelievler
 Bakırköy
 Bayrampaşa
 Beşiktaş
 Beykoz
 Beyoğlu
 Büyükçekmece
 Çatalca
 Eminönü
 Esenler
 Eyüp
 Fatih
 Gaziosmanpaşa
 Güngören
 Kadıköy
 Kağıthane
 Kartal
 Küçükçekmece
 Maltepe
 Pendik
 Sarıyer
 Silivri
 Sultanbeyli
 Şile
 Şişli
 Tuzla
 Ümraniye
 Üsküdar
 Zeytinburnu
  Gazete Oku
 Akşam
 Birgün
 Bugün
 Cumhuriyet
 Evrensel
 Güneş
 Halka Tercüman
 Hürriyet
 Kurultay
 Milli Gazete
 Milliyet
 Ortadoğu
 Radikal
 Sabah
 Star
 Şok Gazetesi
 Takvim
 Türkiye
 Vakit
 Vatan
 Yeni Asya
 Yeniçağ
 Yeni Mesaj
 Yeni Şafak
 Zaman
  Önemli Adresler
 118 Rehber
 Adsl Kota Bilgi
 Askerlik İşlemleri
 Aöf Sonuçları
 Çalıntı Oto Sorgu
 Ehliyet Sonuçları
 IETT Seferleri
 Igdaş Borç Sorma
 Iski Borç Sorma
 Kpss Sonuçları
 M.E.B Sınav Sonuç
 Pasaport Başvurusu
 Piyango Sonuçları
 Sahte Para Sorgu
 Sayısal Loto
 Ssk Gün Hesabı
 Sürücü Puanı Sorgu
 Tc No Sorgu
 Tren Bilet Satış
 Vergi No Sorgu
 Önemli Telefonlar
 Ösym Sonuçları

Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi

Tarih: 26.12.2010

Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi, Başkan Topbaş, Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'nin Avrupa'nın en büyük arıtma tesisi olduğunu söyledi.


Ambarlı tesisi, 4 milyon kişinin atık suyunu arıtacak

ahmet görçüm, sevgi korkut -
Başkan Topbaş, Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'nin Avrupa'nın en büyük arıtma tesisi olduğunu söyledi. 560 milyon Euro'ya malolacak tesis 4 milyon kişinin atık suyunu temizleyecek. İnşaatın şu an yüzde 35'i tamamlanmış bulunuyor.


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) tarafından Ambarlı'da inşası devam eden İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'nde incelemelerde bulundu. İncelemeler öncesinde konuşma yapan Topbaş, tesisin 4 milyon nüfusun atık sularını temizleyeceğini ifade ederek, "Bu tesis Avrupa'nın en büyük arıtma tesisidir." dedi. Arıtma tesisinin 560 milyon TL'lik bir yatırım olduğunu aktaran Topbaş, "Bu tesis, 438 kilometrelik bir havza, 4 milyon nüfusun atık suyunu temizleyecek. Biz bunu kendi öz kaynaklarımızla yapıyoruz. Bu yapılanlar çok kolay iş değil, artık denizler kirlenmeyecek. Denizler girilebilir bir hale gelecek. Tesis en son teknolojiyle yapılıyor. Tesiste, atık suların içinde olan atık maddeler var. Onlar çökertiliyor. Onun çamurundan kurtularak kullanılacak enerjiyle elektrik enerjisi elde edilecek. Kalan çamur da bazı sanayilerde yakıt olarak kullanılmak üzere gönderilecek. " şeklinde konuştu.

AK Parti döneminde İstanbul'daki atık suların kontrolünü yüzde 99'a çıkardıklarını ifade eden Topbaş konuşmasını şöyle sürdürdü: "Arıtma tesislerinin büyük bölümü biyolojik arıtma tesisi ve diğerlerini de biyolojik arıtma tesisine çevirmeye çalışıyoruz. Bunların hepsini biyolojik arıtmaya çevirince sorun kalmayacak. İstanbul'un en güzel sahillerine sahip olan Selimpaşa'daki sahiller yıllarca evsel atıklarla kirletildi. Şu an biz çözüyoruz. Yerin altını kilometrelerce kazarak bu atıkları bu tesise getirerek arıtıyoruz. Gerçekten gelecekte İstanbul dünyanın en önemli merkezlerinden biri haline gelecek. Buradaki kirlilikleri ve atıkları ortadan kaldırdığımızda daha iyi bir yaşamı İstanbullulara vereceğiz. Bunu ancak biz yaparız; çünkü biz bunu dert ettik bu bizim derdimiz olduğu için yaparız. Biz sözümüzün arkasında olan insanlarız. İnşallah bu tesis 2012'de bitecek, ara ara gelip kontrol edeceğiz. Konuşmasının ardından Topbaş, yüklenici firma tarafından tesis hakkında bilgi aldı."

Günde 400 bin metreküp ortalama debi ile atık su arıtacak ve 438 kilometrekarelik Ambarlı Atıksu Havzası'na hizmet verecek olan tesis, ilk aşamada 1 milyon 600 bin kişilik nüfusun atık sularını arıtacak. Nihai aşamada ise 4 milyon nüfusun atık suyunu arıtabilecek kapasitede olacak. Bugün itibarıyla hafriyat işlerinin yüzde 89, zemin ıslahının yüzde 55, betonarmenin yüzde 43 ve borulamanın yüzde 20 oranında gerçekleştirildiği atık su arıtma tesisi inşaatının yüzde 35'i tamamlanmış bulunuyor.

Etiketler:
Bu Haber Toplam 736 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı: 0

Copyright © 2006-2015 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
E-Posta: istanbulburda[@]gmail.com
Etik Anlayışımız! - Site Haritası