Kapat

Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi

Tarih: 26.12.2010

Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi, Başkan Topbaş, Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'nin Avrupa'nın en büyük arıtma tesisi olduğunu söyledi.


FriendFeed ile Paylaş
Ambarlı tesisi, 4 milyon kişinin atık suyunu arıtacak

ahmet görçüm, sevgi korkut -
Başkan Topbaş, Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'nin Avrupa'nın en büyük arıtma tesisi olduğunu söyledi. 560 milyon Euro'ya malolacak tesis 4 milyon kişinin atık suyunu temizleyecek. İnşaatın şu an yüzde 35'i tamamlanmış bulunuyor.


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) tarafından Ambarlı'da inşası devam eden İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'nde incelemelerde bulundu. İncelemeler öncesinde konuşma yapan Topbaş, tesisin 4 milyon nüfusun atık sularını temizleyeceğini ifade ederek, "Bu tesis Avrupa'nın en büyük arıtma tesisidir." dedi. Arıtma tesisinin 560 milyon TL'lik bir yatırım olduğunu aktaran Topbaş, "Bu tesis, 438 kilometrelik bir havza, 4 milyon nüfusun atık suyunu temizleyecek. Biz bunu kendi öz kaynaklarımızla yapıyoruz. Bu yapılanlar çok kolay iş değil, artık denizler kirlenmeyecek. Denizler girilebilir bir hale gelecek. Tesis en son teknolojiyle yapılıyor. Tesiste, atık suların içinde olan atık maddeler var. Onlar çökertiliyor. Onun çamurundan kurtularak kullanılacak enerjiyle elektrik enerjisi elde edilecek. Kalan çamur da bazı sanayilerde yakıt olarak kullanılmak üzere gönderilecek. " şeklinde konuştu.

AK Parti döneminde İstanbul'daki atık suların kontrolünü yüzde 99'a çıkardıklarını ifade eden Topbaş konuşmasını şöyle sürdürdü: "Arıtma tesislerinin büyük bölümü biyolojik arıtma tesisi ve diğerlerini de biyolojik arıtma tesisine çevirmeye çalışıyoruz. Bunların hepsini biyolojik arıtmaya çevirince sorun kalmayacak. İstanbul'un en güzel sahillerine sahip olan Selimpaşa'daki sahiller yıllarca evsel atıklarla kirletildi. Şu an biz çözüyoruz. Yerin altını kilometrelerce kazarak bu atıkları bu tesise getirerek arıtıyoruz. Gerçekten gelecekte İstanbul dünyanın en önemli merkezlerinden biri haline gelecek. Buradaki kirlilikleri ve atıkları ortadan kaldırdığımızda daha iyi bir yaşamı İstanbullulara vereceğiz. Bunu ancak biz yaparız; çünkü biz bunu dert ettik bu bizim derdimiz olduğu için yaparız. Biz sözümüzün arkasında olan insanlarız. İnşallah bu tesis 2012'de bitecek, ara ara gelip kontrol edeceğiz. Konuşmasının ardından Topbaş, yüklenici firma tarafından tesis hakkında bilgi aldı."

Günde 400 bin metreküp ortalama debi ile atık su arıtacak ve 438 kilometrekarelik Ambarlı Atıksu Havzası'na hizmet verecek olan tesis, ilk aşamada 1 milyon 600 bin kişilik nüfusun atık sularını arıtacak. Nihai aşamada ise 4 milyon nüfusun atık suyunu arıtabilecek kapasitede olacak. Bugün itibarıyla hafriyat işlerinin yüzde 89, zemin ıslahının yüzde 55, betonarmenin yüzde 43 ve borulamanın yüzde 20 oranında gerçekleştirildiği atık su arıtma tesisi inşaatının yüzde 35'i tamamlanmış bulunuyor.

Etiketler:
Bu Haber Toplam 791 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı:

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya