Kapat

Abdu, Kastamonu döneri Bakırköy'de

Tarih: 23.07.2011

Abdu, Kastamonu Döneri Bakırköy'de, Özel pişirme tekniği ve sosu ile yapılan Kastamonu döneri ustadan çırağa geçen 150 yıllık bir tarife


FriendFeed ile Paylaş
Adı Abdu!kadir döneri nadir!

Özel pişirme tekniği ve sosu ile yapılan Kastamonu dönerinin alelade bir döner olmadığını anlamak için bunun ustadan çırağa geçen 150 yıllık bir tarifle yapıldığını bilmek yeterli.

1,5 asır önce Hamdi Usta'dan tebarüz eden bu lezzet, günümüzde Raif ve Şükrü Gülsunar tarafından yapılıyor Kastamonu'da. Ama bunun için Kastamonu'ya gitmenize gerek yok. Bakırköy'de 1,5 yıl önce açılan Abdu!kadir isimli restoran aynı lezzeti İstanbullular ile buluşturuyor.

Şahsen Abdu!kadir'e giderken bu kadar muhteşem bir döner ile karşılaşacağımı hiç düşünmüyordum. Uzun yıllardır baba mesleği olan tekstil işini yapan Abdülkadir İmamvekilioğlu'nun önüme kendi elleriyle servis ettiği döneri tadınca kendimden geçtim. Böyle bir lezzeti uzun yıllardır tatmamıştım. Abdülkadir Bey'e "İyi ki tekstil işinde batmışsın. Yoksa bu güzel lezzet ile karşılaşmayacaktık." diye latife yapmayı da ihmal etmedim. Balıkesir'deki özel çiftliklerden getirdiği eti kendi elleriyle işleyip, özel bir sosun içerisine bir çocuk gibi uykuya yatıran Abdülkadir Bey'in döneri incecik kıyılmış soğan ile servis ediliyor. İçerisinde % 30 oranında yağlı kuzu eti bulunan bu dönerin tabağa akan yağına ise ancak ekmek banmak düşer.

Kastamonu'nun pastırmasını bilenler bilir ama bilmeyenlerin de mutlaka tatması gerekir. Kayseri pastırmasından çok daha güzel. Bu kadar ince ve ağzınızın içinde tereyağı gibi eriyen bir pastırmaya daha önce şahit olmadığınızı düşünüyorum. Yapılış yöntemi eski Orta Asya geleneği ile aynı. Dananın antrikot kısmından kesilerek tuzlanan eti bu hale getirmek epey emek istiyor. Üç gün tuz içinde bekletilen ve kakaç adı verilen bu etlere bol su ile yıkandıktan sonra kınnap takılır. Kınnaplarla 'sayvan' denen evlerin çatı ya da balkonlarındaki yerlere kurumak üzere asılan pastırmalar 7-21 gün arasında kalıyor. Tabii ki bu sırada kuruyan etler ağırlığının neredeyse yarısını kaybediyor. Ortaya da böylesine muhteşem bir lezzet çıkıyor.

Ardından Kastamonu etli ekmeğini ve simit tiridini tadıyorum. İkisi de harika ve çok özel lezzetler. Yemek lezzeti konusunda işine adeta âşık olan Abdülkadir İmamvekilioğlu çocukluğunda Kastamonu'da yediği lezzetleri burada sunduğunu kaydederek "Yıllardır hayalini kurduğum lezzetleri buradaki mekanda en orijinal haliyle sunmaya çalışıyorum." diyor. İçerisinde kıyma, rendelenmiş domates ve soğan bulunan Kastamonu pidesi ninelerimizin yaptıklarıyla aynı tatta. Ya sac üzerinde sıvıyağ ile ya da normal pişirilip tereyağı ile servis ediliyor. Ancak yağ ile pişirilen daha geleneksel ve leziz olanı. Simit tiridi ise bol tereyağı, yoğurt, kıyma ve maydanoz ile içerisinde Kastamonu simidinin harmanlanmasıyla oluşan nefis bir tat. Oldukça da doyurucu.

Özel toprak güveçlerde hazırlanan kuzu haylama, güveç, et ve sebze yemekleriyle de bir lezzet vahası olan Abdu!kadir'de hafif yemek arayanlar Abdülkadir Bey'in eşinin yaptığı fasulye, enginar ve soslu kabaktan oluşan nefis zeytinyağlı tabağı ile sütlaç tatlısını es geçmesin. Bu lezzetleri bulmak zor, unutmak daha da zor. sonradangurme@zaman.com.tr

***

Pastırma, döner; mideyi abâd eder

Abdu!kadir'de yediğiniz döner ve pastırmadan sonra bildiğiniz bütün döner ve pastırma lezzetlerini unutun.

Mekan tipik bir esnaf lokantası görünümünde. 15 personelle hizmet veren işletmede 60 kişi yemek yiyebiliyor. Küçük bahçesi ise 20 kişi kapasiteli.

Her gün sabah 07.00'de açılan mekan gece 23.00'e kadar hizmet veriyor. Otoparkı olmayan mekanın nefis pastırmalarından satın almak mümkün.

Bu kadar güzel yemeklerin yanında hazır ayran verilmesi mekanın tek eksiği. Kendi yaptıkları çok güzel bir ayran bu görkemli lezzetleri tatlandırır.

Yediğiniz dönere biraz kimyon ilave edin. Çünkü orijinalinde kimyon katılıyormuş. Bu şekilde döner bambaşka bir lezzete dönüşüyor.

***

Lezzeti mideyi, fiyatı cebi yakmıyor

Çorba: 3 TL

Et döner (150 gr): 10 TL

Simit tiridi: 8 TL

Kastamonu etli ekmeği: 5 TL

Su böreği, makarna: 4 TL

Güveç, kavurma: 10 TL

Kuzu haşlama: 14 TL

Kuru fasulye: 5 TL

Musakka: 7 TL

Zeytinyağlılar: 5-6 TL

Pilav, salata, sütlaç: 3 TL

Kastamonu pastırması: kilosu 80 TL, 50 gr: 5 TL

***

Kastamonu'nun lezzet üssü

Abdu!kadir Lokanta

İstanbul Cad. No: 30/A Bakırköy-İstanbul Tel: 0212 570 49 31-543 49 36

www.abdulkadirlokanta.com

***

10 okurumuza çift kişilik Abdu!kadir lezzetleri ikramımız

İki hafta önce 3 okurumuza yemek ikramımız olacağını belirtmiştik. Bize ulaşan yüzlerce e-mail arasından yaptığımız çekilişle Övgü Sinem Buğan, Mesut Bayram ve Esra Bedir isimli okurlarımız Kartepe Manzara Restaurant'tan çift kişilik yemek kazandılar. www.zaman.com.tr adresine girerek Cuma eki bölümündeki formu 26 Temmuz'a kadar dolduran 10 Zaman okuru, bu kez Abdu!kadir Lokantası'ndan ikişer kişilik yemek kazanacak. Şimdiden afiyet olsun.
Etiketler: 1, 5 asır önce Hamdi Ustadan tebarüz eden bu lezzet, günümüzde Raif ve Şükrü Gülsunar tarafından yapılıyor Kastamonuda
Bu Haber Toplam 4139 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı:

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya