Kapat

'Şirinler'in sinema versiyonu

Tarih: 09.08.2011

'Şirinler'in Sinema Versiyonu, Büyük küçük herkesin en sevdiği çizgi filmlerden biri olan 'Şirinler'in sinema versiyonu, geçtiğimiz cuma günü vizyona girdi.


FriendFeed ile Paylaş
Şirinler köylerinden çıkıyor
FATMA TURAN -

Büyük küçük herkesin en sevdiği çizgi filmlerden biri olan 'Şirinler'in sinema versiyonu, geçtiğimiz cuma günü vizyona girdi. Film, kötü büyücü Gargamel'in köylerinden kovaladığı Şirinler'in, büyülü bir geçitten New York Central Park'a gelişlerini ve buradaki maceralarını üç boyutlu anlatıyor.Çocukluğu 1980'lere denk gelenlere "Unutamadığınız çizgi filmler hangisi?" sorusunu yöneltsek verilen cevaplar arasında Heidi, Taş Devri, He Man'in yanı sıra 'Şirinler'in de olacağı muhakkak. Zira mantar evlerde yaşayan, minik mavi yaratıkların hayatını ve kötü büyücü Gargamel'le kedisi Azman'dan kaçış maceralarını anlatan Şirinler'i unutmak ne mümkün! Büyük küçük herkesin en sevdiği çizgi filmlerden olan Şirinler, bu defa sevenlerinin karşısına beyazperdede çıkıyor. Geçtiğimiz cuma günü vizyona giren film, üç boyutlu çekildi. Filmde, kötü büyücü Gargamel'in köylerinden kovaladığı Şirinler, büyülü bir geçitten geçerek New York'taki Central Park'ın tam ortasına düşüyor. Bu minik mavi yaratıklar, film boyunca büyücüye yakalanmadan köylerine dönmenin bir yolunu bulmaya çalışıyor.

Gerçek oyuncularla canlandırma karakterlerin bir arada kullanıldığı aile komedisi The Smurfs/Şirinler'in yönetmenliğini Raja Gosnell, yapımcılığını Jordan Kerner üstleniyor. Filmin başrollerindeyse Neil Patrick Harris, Jayma Mays, Sofia Vergara ve Gargamel rolünde Hank Azaria var.

Öykü nasıl başladı?

Şirinler'in hikâyesi 1958'e dayanıyor. Belçikalı sanatçı Pierre Peyo Culliford, aslında bir çizgi roman dergisi için Şirinler'i tasarladı. Orijinal adıyla 'Schtroumpfs' olan karakterler bir anda popüler olunca dergiye mektuplar yağmaya başladı. Sonraki 50 yıl boyunca da çizgi romanlarda, kitaplarda ve çizgi dizilerle efsaneleşti. Şirin Baba, Şirine, Uykucu Şirin, Şakacı Şirin gibi karakterlerle büyüyen çocuklar, ebeveyn olduktan sonra çocuklarını bu miniklerle tanıştırınca, cazibesi nesilden nesile aktarılmış oldu.

Bugün sevenlerinin karşısına beyazperdede çıkan Şirinler'in bir sürprizi var. Bilinen karakterlerin dışında, daha önce görülmemiş üç yeni şirinin katılması: Çılgın, Cesur ve Telaşlı Şirin.

Şirinler, komünizm propagandası mı yapıyor?

Şirinler'in komünizm propagandası yapıp yapmadığı yıllarca tartışıldı. Şirinler'in İngilizce ismi "Smurf". Bunun açılımı "Socialist Men Under Red Flag-Kızıl Bayrak Altındaki Sosyalist Adamlar" şeklinde yorumlanıyor. Şirinler'de görülen yaşam da komünizm ile yakından ilişkilendiriliyor. Ancak Şirinler'in sanatçısının çizgi diziye verdiği orijinal ismin "Les Schtroumpfs" yani bu kısaltmayla ilgisi yok.

Çizgi filmde para olmadan komün bir yaşam sürmeleri, Şirin Baba'nın Karl Marx'a benzemesi ve kızıl şapka giymesi de bu düşünceyi kuvvetlendiriyor. Bunun yanında herkesin kendi işini yapması, aynı kıyafeti giymesi, ormanda yaşayıp hiçbir şekilde mülkiyet hakkı olmaması, her şeyin paylaşılıp para kavramının olmaması, köprü yapan şirinle yemek pişiren şirinin aynı payı alması da çizgi filmde komünizm propagandası yapılıyor düşüncesini güçlendiriyor.

***

Küçükler izlemeli, yetişkin için çekici değil

Atilla Dorsay (Sinema eleştirmeni): Şirinler, Belçika kökenli ve Avrupa'da en eski çizgi romanlardan biri. Yıllar boyu büyük bir hayran kitlesi edinip daha sonra televizyon dizisi olarak yeni kuşaklara kendisini tanıtmış. Bu film onları bizim yaşadığımız dünyaya getiriyor. New York'un göbeğine, kapitalizmin sert duvarına çarptırıyor. Buradan yola çıkarak büyükleri de yakalayabilecek bir şeyler elde etmeye çalışmışlar, etmişler de. Film ancak New York'a geçtikten sonra ilgimi çekti. Çünkü ötesi daha çok "küçüklere özgü" kalıyor. Yetişkinlere çok şey veren bir film değil. Canlı oyuncularla kaynaşması olağanüstü ancak bu yeni değil. Dolayısıyla bu türe getirdiği önemli bir yenilik ve büyüklere verebileceği çok şey yok ama küçüklere öğretiyor. Kapitalizmin zayıf yanlarını da gösteriyor. Küçüklere öneriyorum ama yetişkinler için çok çekiciliği yok.

***

Filmin kamera arkası

•Gargamel'i canlandıran Hank Azaria, karaktere dönüşmesini çabuklaştırmak için kafasını kazıttı. Çekimler boyunca makyaj koltuğunda yaklaşık 130 saat geçirdi.

•Azman'ı da gerçek kediler canlandırdı. Rolü 4 kedi üstlendi ve yapımcılar belli sahnelerde bilgisayarla oluşturulmuş bir Azman kullandı.

•Köyde 446 mantar ve 77 mantar ev olmak üzere 523 mantar yapıldı.

•Şirinler, provalar sırasında bire bir ölçekli 19 santimetre boyunda maketlerle simgelendi.
Etiketler: Film, kötü büyücü Gargamelin köylerinden kovaladığı Şirinlerin, büyülü bir geçitten New York Central Parka gelişlerini ve buradaki maceralarını üç boyutlu anlatıyor,
Bu Haber Toplam 710 Defa Okunmuştur.
Facebook hesabınızla yorum yapın, Onay Beklemeyin!
   
Henüz Bu Konu Hakkında Herhangibir Yorum Yapılmamış. Yorum Yapmak İstiyorsanız Tıklayınız!
Toplam Yorum Sayısı:

Künye

Siteye ait künye bu bölümde sergilenecektir.

Son Twitler

  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 2 saat önce
  • @kullaniciOto paylasim özellikli twitter sosyal box

    - 3 saat önce

Sosyal Medya